Signal w 2022 – czy wciąż bezpieczny?

 

Dziś signal aktualizacja, bo podobno go złamali. Pojawiły się informacje w różnych miejscach, twitterach i innych zakamarkach dziwnych Internetu. Zresztą co jakiś czas się pojawiają, że Signal został złamany, skompromitowany itd.

Od razu uspokajając, na marzec 2022 nic nie wiadomo na temat jakiegokolwiek znanego zagrożenia czy też podatności Signala. W dalszym ciągu zapewnia on pełną prywatność komunikacji. Ja cały czas używam, polecam, bo cenię sobie zarówno prywatność, jak i jestem po prostu fanem tej aplikacji. Signal zapewnia szyfrowanie end to end, czyli jakiekolwiek informacje są zapamiętywane tylko i wyłącznie na twoim telefonie, ewentualnie telefonie twojego rozmówcy, a transmitowane wyłącznie w sposób uniemożliwiający odczytanie treści nikomu poza tobą i twoim rozmówcą.

Pamiętaj, że szyfrowanie end-to-end nie zabezpiecza, jeżeli ktoś przejmie Ci telefon. Słynne ostatnio afery. Jaki fakt zaglądania przez ramię, jeżeli ktoś tu jest, możesz mieć zaszyfrowane wszystko, on widzi to co Ty. Aplikacja Signal jest otwartym oprogramowaniem. Jego kod jest dostępny publicznie i regularnie jest przeglądany przez programistów, ekspertów od kryptografii, także jest to ciekawy punkt, ciekawy sposób zabezpieczenia i moim zdaniem jest to po prostu wartość.

Odnośnie słynnych trzyliterowych służb, każda organizacja jest zmuszona współpracować z lokalnymi władzami, tak jak i Signal na ich żądanie wydaje wszystkie, ale to wszystkie informacje, które ma na swoich serwerach o swoich użytkownikach. Czyli praktycznie nic. Kontakty, wiadomości, historie połączeń są tylko i wyłącznie na waszych telefonach.

To samo tyczy się potencjalnego włamania na serwery Signal. Nawet w wypadku, jeżeli to się stanie, to wyciekną wszystkie informacje, które tam są, czyli żadne. Dalej Signal domyślnie włącza wszystkie opcje szyfrujące. Zresztą nie można ich nawet wyłączyć w tej aplikacji, co jest bardzo fajne, nie ma innej opcji.

W telegramie np. trzeba to dodatkowo dokonfigurować, a wiadomo, że jak trzeba coś dodatkowo dokonfigurować to większość z tego nie korzysta. Chyba, że się coś ostatnio w telegramie zmieniło? Polecenie można traktować fakt, że jest używany przez dziennikarzy, polityków, aktywistów, specjalistów z IT. Jeżeli chodzi o nazwiska Elon Musk, Mark Zuckerberg, Edward Snowden, Whatsapp cały czas korzysta z protokołu Signala.

Z ciekawostek od lutego 2022 można zmienić numer telefonu, czego wcześniej nie można było zrobić, znaczy można było zrobić, tylko traciło się historię kontaktów, historię komunikacji, kontakty. Tak, to się po prostu w ten sposób działa. Można to zrobić od lutego 2022 pod warunkiem, że ma się swój stary telefon bez tego jest to niemożliwe. Podsumowując, używam!