Kalkulator RAID, RAID-Z 

Przygotowaliśmy dla Was kalkulator RAID. Za pomocą dwóch suwaków szybko będziecie mogli zorientować się ile i jakich dysków potrzebuje Wasz RAID, żeby pomieścić Wasze dane. Od razu widać również, który rodzaj RAID warto wybrać, biorąc pod uwagę szybkość lub bezpieczeństwo. Liczby przedstawiane przez kalkulator są przybliżeniem a wykres szybkości tylko szacunkowym punktem odniesienia.

O czym warto pamiętać?

Nasz kalkulator RAID przedstawia dane dla pojedynczej instancji RAID. Czy to klasycznego RAID czy w wypadku RAID-Z dla pojedynczego vDev-a. Najczęściej jednak w rzeczywistych serwerach NAS, jak na przykład TrueNAS, potrzebne są jeszcze dyski systemowe które również powinny być w RAID. Czasem warto jeszcze rozważyć dodatkowe dyski CACHE ale o tym więcej <tutaj>.
Zdecydowanie zalecamy używać dyski dedykowane do NAS. Są one droższe, lecz w dłuższej perspektywie, na ogół spisują się zdecydowanie lepiej.

!!!!RAID to nie BACKUP!!!!

 

Z przykrością regularnie słuchamy historii, że klient stracił dane a przecież miał je na moim serwerze NAS. Urządzenia się psują, ludzie popełniają błędy, różne katastrofy się zdarzają.
ZAWSZE, ZAWSZE miejcie BACKUP najważniejszych danych z NAS w dodatkowym miesjcu.

Kalkulator RAID   RAID-Z 

Wybierz liczbę dysków:

Wybierz rozmiar dysków: [TB]

  • 1 TBWyniki kalkulacji:

Pojemność
Liczba dysków, które mogą ulec awarii
Szybkość

Paramtery RAID 

Poziom RAID

Minimalna liczba dysków (N)

Dostępna przestrzeń
(dysk X TB)

Maksymalna liczba dysków,
które mogą ulec awarii bez utraty danych

RAID 0

2

X*N

0

RAID 1

2

X

N – 1

RAID 5

3

X*(N–1)

1

RAID 6

4

X*(N–2)

2

RAID Z

3

X*(N-1)

1

RAID Z2

4

X*(N-2)

2

RAID Z3

5

X*(N-3)

3

Jeśli jesteś zainteresowany kompleksowym systemem ochrony Twoich danych ale masz wątpliwości albo chciał byś omówić szczegóły odnośnie Twojego indywidualnego rozwiązania to możesz skorzystać z nieodpłatnych konsultacji. W takim przypadku możesz przejść tutaj.
Jeżeli jesteś tu a nie jesteś pewny czy i jak możemy Ci pomóc to możesz przejść tutaj.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak opowiadamy o bezpieczeństwie danych zapraszamy na nasz kanał YouTube gdzie dzielimy się wiedzą odnośnie ochrony danych, kopii bezpieczeństwa i nowinek z zakresu IT. Jeżeli Cię zainteresuje to możesz przejść tutaj.

64-920 Piła
al. Szybowników 4A/18

NIP 764-210-85-30