NFS (Network File System)
Słowem wstępu NFS jest rzadko wykorzystywany w środowisku Microsoftu. Windows bez dodatkowego oprogramowania dopiero w wersji Professional potrafi współpracować z NFS a i to trzeba doinstalowywać komponenty. Aktualna wersja NFS to v4 zalecana ze względu na poprawę wydajności i bezpieczeństwa, a żaden Windows, nawet najnowsze wydania serwerowe, nie potrafią używać NFS v4 jako klient. Co może trochę dziwić, na luty 2022 jak nagrywam materiał według dokumentacji microsoft windowsy z serii server potrafią być serwerem w v4 ale już nie klientem.
NFS jest raczej wykorzystywany jako sieciowy system plików dla Linux-podobnych środowisk. Głownie do montowania zarobów dysków sieciowych w serwerach. Bardzo często zdarza się tak, że serwer gdzie przetwarzane są dane nie jest tym samym serwerem gdzie dane są przechowywane. Dodatkowo te same dane często muszą być przetwarzane przez wiele serwerów lub wiele instancji jakiegoś oprogramowania. Wówczas jednym z rozwiązań jest właśnie zamontowanie takiego katalog przez NFS do wszystkich naszych serwerów. Następnym wykorzystaniem NFS jest przechowywanie przeróżnych kopii bezpieczeństwa. Często również wykorzystuje się NFS w serwerach wirtualiacyjcnych, żeby nie trzymać dysków maszyn wirtualnych na samych wirtualizatorach tylko, żeby trzymać je na NAS.
Co zrobimy
Pokażę jak skonfigurować serwer NFS w oparciu o TrueNAS CORE i TrueNAS SCALE. Pokarzę oba ponieważ trochę się różnią, nie pod względem technicznym ale konfiguracja przebiega nieco inaczej.
Potem podłączymy testową stację na Ubuntu na naszych serwerów NFS. Podłączymy też serwer wirtualizacyjny XCP-NG i Xen-Orchestra.
Zapraszam do oglądania.
Wykorzystane polecenia
polecenie kontujące NFS
sudo mount -t nfs x.x.x.x:/mnt/test-pool/nfs-storage /mnt/nfs-core/
polecenie pokazujące zamontowane dyski w systemie Linux
df -h
Podsumowanie:
Omówione protokoły zdecydowanie różnią się od siebie. Oczywiście nie ma jednego najlepszego i stosujmy taki który najlepiej pokrywa nasze potrzeby. Po tej małej wycieczce niech podsumowaniem będzie, że jeżeli używamy Windows i chcemy gdzieś trzymać nasze pliki to właśnie SMB powinno być dobrym wyborem.
Pamiętajcie jeszcze proszę, że nawet najlepszy dysk sieciowy NAS, ile by nie miał zapasowych dysków czy zasilaczy to nie backup. Każdy serwer kiedyś się psuje, zawsze miejcie plan B. B jak backup.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o TrueNAS napiszcie do nas. Opowiemy Wam jak działa i dlaczego warto?