TrueNAS – start hardware

Ten materiał jest o tym jak zabrać się za wybór sprzętu pod pierwszy serwer TrueNAS. Nie koniecznie najszybszy, nie koniecznie kuloodporny ale działający w pełni funkcjonalny TrueNAS jako podstawowy element naszego Data Loss Prevention. Zaznaczę tylko, że raczej skupię się na rozwiązaniowych budżetowych no i pamiętajcie, że to podsumowanie jest w pełni subiektywne, na pewno nie można go brać jako uniwersalną instrukcję lecz bardziej jako zestaw wskazówek wynikający z naszego doświadczenia.

Serwer na TrueNAS nowy czy używany?

Jako sprzęt do laboratorium czy na pierwszy TrueNAS zdecydowanie dobrym pomysłem jest używany serwer. To znacząco zredukuje koszty. Kilku letni serwer to naprawdę dobry pomysł i zdecydowanie powinien spokojnie kilka lat posłużyć. Oczywiście, że to tylko urządzenia i zawsze się mogą popsuć ale nie bójcie się używanych serwerów. W pełni sprawny serwer mający 10 lat i więcej to na prawdę nie jest wyczyn. Płyty główne, RAM, procesory, karty sieciowe to są rzeczy które potrafią długo służyć. Trochę częściej psują się zasilacze ale one też na ogół pracują długimi latami. Podkreślam cały czas mówimy o rozwiązaniach serwerowych a nie komputerach konsumenckich.

Jakie dyski do TrueNAS nowe czy używane?

Inaczej sprawa się miewa z dyskami. Tak jak w wypadku samego serwera naprawdę możemy sobie pozwolić na ustępstwa kosztem na przykład wydajności lub czasem nawet bez utraty wydajności, tak absolutnie nie tyczy się to dysków. Tutaj oszczędności kończą się często kłopotami. Jeżeli planujecie używać NAS przynajmniej kilka lat to zawsze nowy zestaw dysków i absolutnie, pod żadnym pozorem nie kupujcie do NAS talerzowych dysków konsumenckich. Takie dyski potrafią w NAS padać jak muchy nawet po kilu miesiącach. Minimum które bym zalecił to WD RED lub SEGATE IRONWOLF. Producenci daj na nie 3 lata gwarancji i po prostu prawie zawsze przynajmniej tyle wytrzymują. Serie WD Red PRO i SEGATE IRONWOLF PRO maja 5 lat gwarancji no ale są już wyraźnie droższe. Jeżeli interesują Was szczegóły na temat doboru dysków zapraszam do materiału [TrueNAS – Jak dobrze dobrać dyski do ZFS?] 

Jaki CPU do TrueNAS?

Jeśli chodzi o procesor to na budżetowy początek do kilku dysków do podstawowej funkcjonalności praktycznie każdy procesor będzie OK. Nawet jakieś pół-leniwe 4 rdzenie jakiegoś Intel XEON powinny wystarczyć. Celem minimum jest żeby w procesorze była obsługa PCI 3.0 i RAM DDR3. Na prawdę nic fikuśnego.Jak uda się kupić jakieś 8 rdzeni to w praktyce na większości zastosowań powinno być ok. 10 i więcej rdzeni czy podwójny procesor to już dla ciężkiej pracy. Jeżeli planujecie szyfrowanie dysków lub tworzenia połączenia VPN bezpośrednio na serwerze zadbajcie o wsparcie instrukcji AES-NI w procesorze. 

Kiedy warto mocniejszy CPU?

Kiedy warto wydać więcej na procesor? Jeżeli planujecie wykorzystywać dodatkowe funkcjonalności ponad standardowe funkcje dysku sieciowego. Jeżeli planujecie używać aplikacje jak na przykład Nextcloud lub inną która będzie drenowała zasoby CPU to okaże się, że będzie to działało wolniej. Ale tutaj tak naprawdę zaczynamy wymagać od naszego NAS żeby był serwerem aplikacji więc zrozumiałe, że będzie potrzebne coś więcej niż minimalny procesor. Dodatkowo jeżeli planujecie de duplikacje zasobów danych to ona też wymaga zasobów CPU. Każdy zapis na dyska wymaga sporo pracy porównawczej czy już takiego kawałka nie ma na stanie. Pamiętajcie jednak, że mocniejszy procesor to większa moc. Większa moc to więcej prądu i wyższe  rachunki. Dodatkowo wydziela się więcej ciepła które trzeba odprowadzić więc podwyższona temperatura a też wentylatory dają więcej hałasu.

Jaki RAM i ile do TrueNAS?

Jeżeli chodzi o RAM to na sam domowy serwer plików 8GB powinno wystarczyć choć zalecanym minimum jest 16GB.

 

Pamiętajmy, że sercem i dużą zaletą TrueNAS jest system plików ZFS. Hasłem roboczym ZFS jest „Im więcej RAM tym lepiej”. Więcej o ZFS jest w materiale” [TrueNAS – ZFS dlaczego jest zajefajny]   W dużym skrócie, jeśli nasz serwer plików jest mocno obciążony powtarzającymi się odczytami tych samych danych to są one serwowana z pamięci RAM zamiast z dysku, co jest olbrzymim przyspieszeniem w wypadku obciążonego serwera. Jednak w wypadku domowego serwera plików, dla kilku użytkowników przy dodaniu dodatkowego RAM różnica raczej będzie niewielka lub nawet niezauważalna więc bez konkretnych powodów raczej nie warto dokładać.

Jeśli jednak będziecie chcieli wykorzystać TrueNAS nie tylko jako serwer plików. Postanowicie wykorzystywać dodatkowe funkcjonalności jak na przykład wspomniany Nextcloud, Pi-hole, serwer Minecraft, czy cokolwiek innego. Wtedy na pewno warto pomyśleć, żeby tego RAM było więcej niż 8GB.

Bardzo, ale to bardzo szacunkowo możemy przyjąć, że serwer pod TrueNAS do domu to 8 do 16 GB RAM. Serwer dla małej firmy, kilkunastu, kilkudziesięciu użytkowników to 32 GB RAM. Dla większych rozwiązań to 64 do 128 GB RAM.

Odnoście doboru samego RAM. Pamiętajcie, że różnica w czasie dostępu do danych między dyskiem a RAM jest dużo, dużo większa niż między różnymi rodzajami RAM. A wniosek z tego taki, że lepiej kupić więcej a wolniejszego RAM niż wykosztować się na szybsze kości RAM.

Ostania kwestia odnośnie RAM to korekcja błędów ECC. ZFS posiada funkcjonalność Self-Healing która sprawdza poprawność danych przy każdym odczycie danych z dysków i poprawie jeżeli były złe. Opowiadam o tym również w materiale [TrueNAS – ZFS dlaczego jest zajefajny]   Oczywiście nie rozwiązuje to wszystkich potencjalnych problemów z przekłamaniami bitów ale ich sporą część, więc jeżeli mieli byście dokładać dodatkowe pieniądze na kości RAM posiadające ECC to w wypadku budżetowych rozwiązań nie ma takiej konieczności.

Jaka płyta główna do TrueNAS?

Dobór płyty głównej będzie wynikła z rodzaju procesora i rodzaju RAM jaki kupiłeś. Płyta główna raczej nie będzie w żadnym momencie wąskim gardłem jeżeli chodzi o osiągi naszego serwera plików. Warto pamiętać, żeby płyta obsługiwała PCI 3.0 zwłaszcza jeżeli przyjdzie nam do głowy podłączanie karty sieciowej 10Gb. Jako bonus funkcja IPMI lub podobna która służy do zarządzania serwerem nawet jeżeli jest wyłączony. W jakiejś formie praktycznie wszystkie płyty serwerowe maja podobną funkcjonalność.

Ponieważ TrueNAS lubi/powinien mieć bezpośredni dostęp do dysków zwróćcie uwagę czy płyta czasem nie ma jakiegoś domyślnego RAID którego nie da się ominąć. Niektóre płyty serwerowe tak mają i wtedy trzeba dokupować oddzielny sterownik do dysków. Sterownik dysków na płycie powinien albo nie mieć wcale funkcji RAID albo RAID powinien mieć funkcje HBA która daje płycie bezpośredni dostęp do dysków. Dobra nowina najprostsze płyty na ogół nie maja wymyślnych sterowników dysków.

Zwróćcie też uwagę na ilość portów do podłączenia dysków i oczywiście co to za porty. Bo pewnie na przykład cztery porty SATA do dysków to znajdziemy wszędzie ale już więcej i innych portów trzeba by już raczej poszukać. 

Z rzeczy już nie tańszych ale wartych rozstrzenia gniazdo lub dwa na dyski NVMe prosto na płycie głównej. No dobra faktycznie na grudzień 2023 nie znajdziecie za wielu budżetowych używanych  płyt serwerowych ze złączami M.2 pod dyski NVMe ale są niewiarygodnie szybkie dlatego o tym wspominam.

Ważną rzeczą jest ilość portów PCI ponieważ w każdy port możemy włożyć dodatkową kartę sieciową na przykład 10Gb. Lub co może być równie interesujące możemy tam włożyć dyski NVMe przez odpowiednią przejściówkę co uwalnia nas od szukania droższych płyty ze złączami M.2 na te właśnie dyski. Dodatkowo przy rozroście naszego NAS możemy do PCI włożyć dodatkowy sterownik dysków i podłączać następne dyski. 

Jaki sterownik do dysków dla TrueNAS?

Jeśli już macie to nieszczęście, że wasza płyta nie posiada funkcji passthrough/HBA mode lub po prostu chcecie podłączyć więcej dysków. Wtedy szukajcie sterownika właśnie z funkcją  passthrough/HBA. Nie ma sensu dopłacać do fukuśnych sterowników bo ich zalety nie będą w żaden sposób wykorzystywane. Jedynym celem takiego sterownika do dysków jest dać systemowi bezpośredni dostęp do dysków.

Jaka karta sieciowa do TrueNAS?

Co do połączenia naszego TrueNAS do sieci. Do domu pewnie wystarczy nam najprostsze połączenie 1Gb. Zwłaszcza, że i tak pewnie część korzysta z danych przez wi-fi więc 1Gb nie będzie wąskim gardłem. Dla bardziej wymagających będziemy potrzebowali pewnie 10Gb albo już obecnego na płycie, na razie rzadkie przy budżetowych rozwiązaniach, lub jakaś kartę na PCI 3.0. Pamiętajcie jednak, zaleca się żeby w każdym wypadku były jakaś wariacja Intel lub Chelsio i powinno być dobrze. Nie oznacza to, że inne nie zadziałają ale znane są kłopoty na przykład z kartami Realteck czy Broadcom.

Jaki zasilacz do TrueNAS?

Przechodząc do zasilania elektrycznego naszego serwera plików to fajnie by było mieć redundantny zasilacz ale do budżetowych rozwiązań nie ma parcia. Jeśli nie zamierzacie podłączać więcej dysków niż przewiduje specyfikacja obudowy to pozostaje tylko pamiętać, że czasem przydaje się żeby zasilacze nie hałasowały za mocno.

Czy potrzebuję UPS do TrueNAS?

Drugim elementem zasilania jest UPS i tu już też odradzam oszczędzanie. Ważnym jest żeby serwer skończył swoją pracę. Nie chodzi tutaj o błędny zapis na dyskach tylko bardziej dane które będą w RAM nie zdążą być zapisane na dyski i przepadną. UPS powinien potrafić komunikować się z serwerem, wtedy podczas wyłączenia prąd serwer się po prostu wyłączy. Nie potrzeba olbrzymiego UPS wystarczy, żeby podtrzymał serwer przez kilka minut, aż się nie wyłączy. Pod spodem za komunikację TrueNAS z UPS odpowiada znany z linuxopodobnych systemów demon Network UPS Tools (NUT) listę kompatybilnych UPS znajdziesz w linku w artykule [https://networkupstools.org/stable-hcl.html]

Jaka obudowa do TrueNAS?

Na koniec musimy gdzieś umieścić nasze bebechy więc odnośnie doboru obudowy na pierwszy TrueNAS. Tutaj pamiętajmy o dwóch aspektach. Pierwszy to ile dysków i rodzaj  jaki planujemy umieścić w naszym serwerze. Czy to będą dyski talerzowe 3,5 cala czy też mniejsze obudowy 2,5 cala. 

Następną decyzją jest czy obudowa typu tower która postawimy wszędzie czy też może macie czy planujecie jakąś małą szafę RACK wtedy na pewno warto rozważyć obudowę typu RACK.

Jakie dyski do TrueNAS?

Dobór dysków to kluczowy element przy budowie serwera plików ale popełniłem już na ten temat szerszy materiał [TrueNAS – Jak dobrze dobrać dyski do ZFS?]  do którego w tym miejscu chciałem odesłać po szczegóły doboru dysków to TrueNAS.