TrueNAS CORE i SCALE – co je łączy?
Chciałem opowiedzieć najpierw o tym, kiedy warto, kiedy nie warto robić migracji? Opowiem jakie są przeciwwskazania do upgrade? Co więcej będą sytuacje, kiedy upgrade po prostu popsuje nam funkcjonalności więc po prostu nie ma sensu go robić. Przynajmniej nie bez specjalnych przygotowań. Na koniec pokażę jak taki proces upgrade CORE do SCALE przebiega i na co zwrócić uwagę? Jak jesteś ciekawy jakie zalety i wady mają CORE i SCALE? To zapraszam do obejrzenia materiału „TrueNAS – CORE vs SCALE /2024”
Czym jest upgrade TrueNAS CORE do SCALE?
Pamiętajmy, że upgrade TrueNAS CORE do SCALE, to tak naprawdę zupełna zmiana systemu operacyjnego z FreeBSD na Linux Debien. Te systemy mocno się różnią, w związku z tym operacja upgrade jest nieodwracalna. Teoretycznie można zrobić boot ze starego systemu, ale operacja jest nie wspierana i są spore szanse, że w ten sposób skutecznie uszkodzicie sobie system. Nie róbcie takiego roll-back na produkcyjnych serwerach, ale o tym później.
Upgrade TrueNAS CORE do SCALE – kiedy nie warto?
Pora być może trochę ostudzić nasz zapał. Jest kilka rzeczy, które powinny nas przynajmniej na chwilę zatrzymać w niecnych planach upgrade TrueNAS CORE do SCALE. Być może w niektórych sytuacjach, po prostu dojdziecie do wniosku, że nie warto, bo czasami wymaga to za dużo pracy, żeby to robić od tak.
Chyba najważniejszą zmianą z perspektywy migracji TrueNAS CORE do SCALE jest zmiana formy implementacji aplikacji czy pluginów z Jail w CORE, na Docker w SCALE. Jeśli korzystacie z aplikacji w swoim CORE, czy to Nextcloud, Plex, Maincraft, cokolwiek, to bądźcie świadomi, że one po prostu bezceremonialnie przestaną działać. Koniec. Więc jeśli zależy wam na tych danych, a ściśle mówiąc na tych aplikacjach, bo dane pozostaną nietknięte, to jest to dobry moment, żeby się zatrzymać do momentu przygotowania dobrego, przetestowanego planu migracji tych funkcjonalności do TrueNAS SCALE.
Dalej… Jeśli wprowadziliście jakieś ręczne dostrajanie ZFS, czy samego systemu, to te miany też nie przetrwają. Sprawdźcie również, co raczej mało prawdopodobne, czy przypadkiem wasze pool nie są szyfrowane przy pomocy szyfrowania GELI, ponieważ jest on porzucone wraz z FreeBSD
Również, jeśli korzystacie w AFP czyli taki SMB dla jabłuszek, to tego też po prostu nie ma w SCALE.
Niestety nie ma również możliwości synchronizacji z OneDrice Microsoftu. Z ciekawych, ale niezmiernie rzadko wykorzystywanych opcji znika obsługa SAS mutlipath.
Przeciwwskazań jest jeszcze kilka, ale chciałem wskazać subiektywnie najważniejsze. Po szczegóły odsyłam to linku: https://www.truenas.com/docs/scale/gettingstarted/migrate/migrateprep/
Upgrade TrueNAS CORE do SCALE – kiedy warto?
Jeżeli więc nie korzystaliście z Jaili na TrueNAS CORE. a raczej z podstawowych funkcjonalności jako serwer lików SMB czy NFS, dodatkowo z jakiegoś powodu doszliście do wniosku, że czas zacząć zabawę z kontenerami, lub po prostu chcecie to zrobić, bo czemu nie? To to jest naprawdę ciekawa opcja.
Przygotowanie do migracji CORE do SCALE
Tak jak upgrade do nowszej wersji TrueNAS, to w miarę standardowa procedura, to już automatyczna migracja z CORE na SCALE na maj 2024, jest w zasadzie określana jako eksperymentalna i wiele rzeczy może pójść nie tak. Od samej aktualizacji, przez nieoczekiwane i nieoczywiste zmiany ustawień powodujące, że coś przestanie działać, lub po prostu nie wstanie system, choć tego bym się najmniej spodziewał.
Uspokajając jednak informuję, że do tej pory tylko straszyłem, już trochę tych aktualizacji poszło i w zasadzie nie stało się nic, czego nie można było się w taki czy inny sposób spodziewać.
Zanim się więc weźmiemy do zabawy, podstawową i powtarzaną do znudzenia rzeczą jest, że trzeba zawsze, ale to zawsze mieć kompleksowy plan B przygotowujący nas na najgorsze. W tym wypadku przez najgorsze rozumem kompletną utratę danych na urządzeniu i przynajmniej czasowo samego urządzenia. Przynajmniej do czasu zupełnej reinstalacji systemu.
Pamiętajmy, że musimy mieć backup samych danych w innym miejscu. Backup konfiguracji TrueNAS, oraz upewnijmy się, że mamy klucze do szyfrowania naszych pool, jeśli szyfrujecie swoje dane. Co prawda jest niezmiernie mało prawdopodobne, że cokolwiek dotknie nasze dane podczas aktualizacji systemu, ale zawsze możemy liczyć na samych siebie. Wiecie po aktualizacji coś będzie działało inaczej, zaczniemy poprawiać, coś sprawdzać, synchronizować i tragedia gotowa.
Upewnijmy się również, że przygotowaliśmy sobie czas na to działanie a nie, że za 5 minut rozdzwonią się telefony, stres i takie inne przyjemności.
Z praktyki doradzę zrobienie sobie listy funkcjonalności jakie aktualnie ma wasz TrueNAS. To pozwoli zaraz po migracji sprawnie i szybko potwierdzić, że wszystko działa.
Jako jeden z gorszych scenariuszy to sytuacja, kiedy z jakiegoś powodu serwer po migracji nie wstaje zupełnie. W takiej sytuacji po prostu instalujemy z powrotem TrueNAS CORE, przywracamy konfigurację z zapisanego backup i wszystko po winno bez problemu wrócić do stanu sprzed migracji. Pamiętajmy, że nasze dane powinny pozostać nienaruszone przez proces upgrade.
Zalecana forma migracji TrueNAS CORE do SCALE
Tak po prawdzie to, jeśli chcemy maksymalnie uniknąć niespodzianek, nieoczekiwanych zachowań i przez to potencjalnych kłopotów, to najbardziej zalecaną formą migracji będzie instalacja nowego TrueNAS SCALE, importowanie istniejącego pool i konfiguracja od podstaw wszystkich naszych ustawień i funkcjonalności. To podejście niesie ze sobą najmniejsze ryzyko niespodzianek, bo nawet jak coś nie zadziała tak jak zakładaliśmy to wiemy który element i w którym momencie odmawia współpracy. To znaczenie przyspiesza rozwiązywanie niespodzianek w porównaniu do opcji, w której po migracji całego systemu coś przestaje działać.
Z wad tej wersji migracji, to między innymi potrzebny czas. Jeżeli mamy skonfigurowanych na przykład sporo wspólnordzennych zasobów lub wielu lokalnych użytkowników, zaawansowane rozwiązania sieci, to konfiguracja ich od nowa zajmie sporo czasu i zwiększy potencjał do popełnienia błędów.
Na temat upgrade wersji ZFS
Tak jak sama aktualizacja TrueNAS raczej nie dotyka danych na pool, to trochę inaczej sprawa wygląda w wypadku jeśli wraz z aktualizacją TrueNAS przychodzi aktualizacja ZFS.Sam system nie zaktualizuje nam systemu plików ZFS na naszym pool. Zaproponuje to po zalogowaniu się do nowego systemu. Tutaj radziłbym się trochę wstrzymać, ponieważ operacja ta jest nieodwracalna. Do momentu aktualizacji ZFS w większości wypadków możemy wrócić do poprzedniej wersji TrueNAS. Jeśli jednak zaktualizujemy ZFS to starsza wersja TrueNAS może nie rozumieć nowszej wersji ZFS. Zatem zanim zaktualizujemy ZFS bądźmy pewni, że wszystko działa jak oczekujemy i nie mamy potrzeby powrotu do starej wersji.
Linki do materiałów:
https://www.truenas.com/docs/scale/gettingstarted/migrate/migratingfromcore/
https://www.truenas.com/docs/truenasupgrades/
https://www.truenas.com/docs/scale/gettingstarted/migrate/migrateprep/