VPN nie ma sensu

VPN nie ma sensu

cze, 2022 | IT dla każdego, Video BLOG

na ogół NIE potrzebujemy VPN – no chyba, że akurat tak 🙂
O tym dlaczego tak naprawdę w codziennym korzystaniu z Internetu VPN są nie przydatne a czasem nawet pogarszają sprawę.

0:00 – intro
0:35 – jak działa VPN
1:00 – jak ma się VPN do codziennego użytkowania Internetu
4:30 – VPN jako obejście geoblokady np w platformach streamingowych
5:13 – VPN firmowe – kiedy VPNa na prawdę ma sens

Jestem Maciejem z firmy eonea opowiadający o bezpieczeństwie danych dzisiaj opowiem o VPN, VPN są bez sensu …. KONIEC

No dobrze może „nieco” się pospieszyłem i znacznie uprosiłem ale po kolei.
Co to w ogóle ten VPN dlaczego w większości wypadków faktycznie nie jest potrzebny no i oczywiście kiedy jest naprawdę potrzebny.
Opowiem .. zapraszam do czytania.

Zacznijmy od tego jak działa taki VPN.
Jest to wirtualny na ogół szyfrowany tunel między dwoma lub więcej urządzeniami w sieci.
W praktyce najczęściej służy do przesyłania danych między dwoma punktami zaszyfrowanym tunelem przez publiczny internet. Zadaniem całej tez zabawy jest zapewnienie poufności wymienianych informacji i uwierzytelnienie użytkownika.
Ok bo tym nieco suchym wstępie zadajmy sobie pytanie jak to się ma do przeciętnego użytkownika w codziennym korzystaniu z Internetu? No właśnie.. nijak.
Słowami kluczami są tu: „szyfrowany” i „dwa punkty”
Jako przeciętni internetożercy korzystamy z przynajmniej kilku aplikacji, usług, stron internetowych naraz. Każda z tych usług też często łączy się do kilku źródeł informacji.
Ni w ząb nie wygląda to jak połączenie dwóch punktów.
Komercyjne VPNy najczęściej proponują usługę w praktyce polegającą na Stworzeniu szyfrowanego połączenia między Twoim komputerem/telefonem a ich serwerami. Czyli ruch zamiast z Twojego Komputera przez naszą chmurkę Internetu iść do serwerów usług z których korzystasz. Idzie z Twojego komputera przez szyfrowany VPN do serwerów dostawcy VPN i z tych serwerów VPN, już bez tej dodatkowej ochrony przez chmurkę Internetu do serwerów usług. Czyli Twój ruch jest owszem szyfrowany i dodatkowo chroniony ale tylko między Twoim urządzeniem a serwerami dostawcy VPN potem z serwerów dostawczy VPN nie jest on dodatkowo szyfrowany.
W praktyce wprowadzamy tylko dodatkowy element przez który przechodzą informacje i „spowalniamy” sobie korzystanie z Internetu.
Więc.. argument szyfrowania ma sens tylko w wypadku jeżeli mamy poważne przesłanki, że nasz dostawca Internetu „przesadnie” interesuje się tym gdzie i kiedy serfujemy po internetach. W zasadzie równie dobrze może, mniej lub bardziej świadomie, podsłuchiwać nasz nasz dostawca VPN lub jego dostawca Internetu lub trzy literowe służby z kraju rezydencji podatkowej naszego dostawcy VPN. Kto wie.

Z drugiej strony zdecydowana część danych transmitowanych z naszych urządzeń jest i tak szyfrowana. Chociażby większość stron internatowych, komunikatory, poczta czy banki.
Dostawczy tych usług zrobili bardzo wiele, żeby tak czy inaczej nie dało się „podsłuchać” naszej komunikacji z nimi.
Pewną słabością tutaj jest usługa DNS, w większości nie szyfrowana, która odpowiada za wymianę nazw stron na adresy IP.
Tak czy inaczej w najgorszym wypadku takie „gumowe ucho” słuchające naszego ruchu, podsłucha kiedy z jaką usługą się komunikowaliśmy ale już raczej nie pozna treści.

Widziałem w kilku przypadkach informacje o ochronie przed złośliwym oprogramowaniem przez filtrowanie szkodliwych stron. To jest Ciekawy argument ale raczej nie polecił bym takiego rozwiązania zamiast jakiegoś antywirusa lub chociażby zmiany DNS na 1.1.1.2. Zrobiłem o tym film. [link]
Poza tym jeżeli filtrują zawartą w stronach treść to również mogą ją poznać.

Więc VPN są bez sensu..

No zdecydowanie nie 🙂

Jeżeli chcemy z jakiegoś powodu ukryć swoje prawdziwe IP to taki VPN podmienia nasze IP na swoje i wygląda na to, że jesteśmy w innym miejscu niż jesteśmy. Czasem da się tak obejść tzw geo blokadę np. w usługach streaming. Można wtedy obejrzeć film normalnie nie dostępny w naszym kraju. Z pogłosek słychać, że Platformy próbują blokować adresy IP takich serwerów VPN.

Trochę z innej strony całej tej naszej dyskusji są VPN firmowe.
Jeżeli potrzebujemy dostać się do firmowej sieci w której są nasze programy, serwery, drukarki i co tam tylko jeszcze w takiej sieci może być a jest oczywiście niedostępna publicznie to VPN jest super rozwiązaniem.

Podsumowując VPN to bardzo przydatne narzędzia ale warto go używać TYLKO pod warunkiem, że mamy jakiś sensowny powód.

 

 

Copyright 2022 Eonea IT Solutions. All rights reserved. Eonea  / ul.Szybowników 4A / 64-920 Piła / NIP: 764-210-85-30