Wirtualizacja

Co powinieneś wiedzieć

Wirtualizacja – o co chodzi?

Każdy z nas pewnie kojarzy takie urządzenie jak serwer. To te „szumiące pudełka które sobie mrugają” a jak się psują, to nie możemy pracować. Przy okazji przetrzymują nasze dane lub jakieś programy.

 

Często jest tak, że w firmie jest kilka programów, serwerów, miejsc przechowywania danych, VPN i często są na kilku fizycznych serwerach. Najczęściej dobrym pomysłem jest migracja tych serwerów do maszyn wirtualnych i umieszczenie ich na jednym serwerze fizycznym.

 

Co prawda sprawia to, że mamy pojedynczy punkt awarii, ale w praktyce mocno upraszczamy i porządkujemy infrastrukturę. Co równie ważne jeden fizyczny serwer jest odpowiednio dobrze przygotowany, wyposażony w nadmiarowe elementy jak zapasowe dyski i zasilacze pozwalające kontynuować pracę w wypadku awarii jednego z takich elementów.

 

Wirtualizacja bardzo ułatwia proces kopii zapasowych całych wirtualnych maszyn. Kopie są wysyłane codziennie do innej fizycznej lokalizacji. Nawet w przypadku awarii, kradzieży fizycznego serwera bądź pożaru, dane są bezpieczne. Wystarczy podstawić drugi serwer i wgrać z kopii całe maszyny wirtualne. Nie trzeba na nich od nowa instalować czy konfigurować zainstalowanych programów. W wypadku awarii samego programu, popełnienia teoretycznie nieodwracalnego błędu, czy zaszyfrowania, wystarczy odzyskać kopię z wczoraj i działać dalej.

 

Ostatecznie wirtualizacja sprawia, że jeden odpowiednio skonfigurowany, monitorowany, backapowany, serwer na którym jest wiele wirtualnych maszyn jest lepszym rozwiązaniem niż kilka fizycznych serwerów.
Kiedy warto wirtualizować serwery?

 

Niewątpliwie największą wartość wirtualizacja przynosi wtedy, kiedy mamy kilka serwerów czy aplikacji. W takiej sytuacji zdecydowanie obniża to koszty urządzeń ponieważ zamiast kupować następny serwer w najlepszym wypadku nie trzeba nic kupować lub w gorszym, dokładamy dodatkowy RAM lub dysk i już możemy startować z następną maszyną wirtualną do nowego projektu czy programu.

 

W praktyce warto stosować wirtualizację nawet w wypadku jednego serwera z jednym programem. Bardzo ułatwia to proces tworzenia i przywracania kopii bezpieczeństwa. Ponieważ nawet podczas krytycznej awarii niemal jednym kliknięciem możemy przywrócić kopię z wczoraj. Dodatkowo taki wirtualny serwer zawsze można zdalnie zrestartować nawet jak się zawiesi i kompletnie przestanie odpowiadać.

Kiedy nie wartowirtualizować serwerów?

Dobrym przykładem przeciwwskazania do wirtualizacji jest serwer plików NAS, z dużą ilością danych, ponieważ backup i otworzenie maszyn witalnych z naprawdę dużymi dyskami trwa zbyt długo oraz powinien się odbywać na NAS. Więc tym samym zataczamy koło.


Następnym przykładem niech będą wyspecjalizowane serwery przeznaczone do ciężkiego obciążenia, wymagające dużo zasobów serwera fizycznego. Często nie warto, zwłaszcza, że takie instalacje niejednokrotnie pracują w jakichś klastrach więc ich awaria nie stanowi problemu.

Dlaczego z nami?

Z większością naszych Klientów mamy stałą formę współpracy, co sprawia, że poza wsparciem bieżącym Klientów, zależy nam również żeby ich serwery pracowały dla nich bez przerwy i bezproblemowo. Dlatego serwer jest automatycznie monitorowany. Część problemów jest wykrywana i usuwana zdalnie, zanim użytkownik zauważy. Bez monitorowania można mieć nawet pięć zapasowych dysków ale co z tego jak nikt nie wie że cztery już są popsute?


Dodatkowo na życzenie, dla naszych Klientów zapewniamy kopie ich serwerów poza siedzibą ich firmy sprawia to, że nawet w bardzo złym scenariuszu np. kradzieży lub pożaru siedziby Klienta nie tylko dane nie giną ale możemy szybko odtworzyć jego maszyny wirtualne na innym serwerze i umożliwić prace.

Co zatem proponujemy?

Dla naszych Klientów poza oczywiście doborem, wdrożeniem i bieżącym wsparciem świadczymy całościową obsługę. Automatyczne monitorujemy same serwery. Najczęściej Klienci dowiadują się o drobnych awariach, jak zepsuty dysk, od nas jak przyjeżdżamy go wymienić. Dodatkowo w ramach potrzeb dane powinny być automatycznie kopiowane i przetrzymywane dodatkowo w innej geograficznej lokalizacji na wypadek scenariusza kradzieży czy pożaru.

 

Choć najczęściej, rozwiązania automatycznych kopii danych od jednego czy drugiego dużego dostawcy często są optymalnym rozwiązaniem, to jednak nadal sporo firm ze względu na szczególne wymagania potrzebuje szybki i pewny dostęp do swoich danych w siedzibie.

 

Współpraca w formie stałego wsparcia sprawia, że świadczymy usługi nakierowane na niezawodność, dobrą współpracę i długofalową ochronę danych a nie na jednorazową sprzedaż urządzeń czy usługi. Właściwe dostosowanie rozwiązania do potrzeb i nastawienie na długofalową współpracę pozwala ostatecznie wspierać firmy w kosztach akceptowalnych również przez niewielkie firmy.