Duck Duck Go – Jak (NIE)wysłałem WSZYSTKIE dane o sobie do 34 firm

 

 

 

Dziś pokażę, jak sami możecie sprawdzić jak niewiarygodnie szastamy informacjami o sobie samych. W różnych kierunkach. I to, że Bookface i Google wie już od nas wszystko, to zapewne wiecie. I to chyba bardziej interesujące, jak to znacznie ograniczyć?

Przeglądarka DuckDuckGo na telefonach, poza tym, że w samej przeglądarce, w jej DNA zaszyta jest ochrona prywatności, chlubią się tym .Ostatnio dostała niezwykle interesującą funkcję blokowania śledzącego nas ruchu, nie tylko przy pomocy ruchu wychodzącego z przeglądarki, ale również ruchu wychodzącego z całej gamy innych aplikacji na naszym telefonie.

A więc od początku, DuckDuckGo przede wszystkim jest to wyszukiwarka, o której zaraz trochę opowiem.

Rzecz najbardziej interesująca dzieje się w telefonach. Ponieważ na telefony DuckDuckGo ma również własną przeglądarkę, ale o tym za chwilę. Od początku. DuckDuckGo jest wyszukiwarką, która szczyci się tym, że nie przechowuje i nie zbiera o nas żadnych informacji. Ma to swoje wady i zalety.

Jest w pewnym sensie alternatywą dla Google’a. Z tym, że Google zbiera u nas przeróżne informacje. Wie o nas bardzo dużo. Czego szukamy? Jak szukamy,? Gdzie bywamy? Co lubimy? Przeróżne informacje. W związku z czym, z tej perspektywy stara się nam odpowiadać na nasze zapytanie w taki sposób, w jaki on się domyśla, że my byśmy chcieli otrzymać odpowiedzi.

Czyli na bazie tego, co o nas wie, podsuwa nam odpowiedzi na nasze zapytania. DuckDuckGo robi dokładnie przeciwnie. Stara się, nie przechowuje o nas żadnych informacji, co sprawia, że nie wie o nas zupełnie nic. Powinien zwracać nam i zwraca w pewnym sensie przedziwne wyniki, ponieważ będą to zupełnie inne wyniki w ogóle. Ponieważ będą to surowe wyniki nie biorące w ogóle pod uwagę kim jesteśmy? Co robimy? Jakie wcześniej zadawaliśmy pytania? Gdzie jesteśmy? I tym podobne.

Czyli: z jednej strony samo używanie wyszukiwarki DuckDuckGo sprawia, że jakby, to o co pytamy nie jest nigdzie przechowywane. Więc to jest jeden z argumentów dlaczego warto używać DuckDuckGo. Druga bardzo interesująca kwestia. Jeżeli bylibyśmy zainteresowani domyślnym wyszukiwaniem w DuckDuckGo, jeżeli chodzi o Chrome, klikamy prawym przyciskiem, zarządzaj wyszukiwaniem, i wystarczy przy DuckDuckGo zrobić ustaw jako domyślny.