Jak pomagamy – kompleksowa ochrona danych

 

 

 

Niestety żadne urządzenie nie pracuje wiecznie a awarie i podobne problemy są wyłącznie kwestią czasu.
Naszym celem jest przygotowanie się do sprawnego kontynuowania działania nawet po skrajnie niekorzystnych zdarzeniach jak awaria kradzież czy pożar.

 

Punktem pierwszym jest zawsze szczegółowa inwentaryzacja co trzeba zabezpieczyć. Najczęściej są to jakieś programy np. księgowe, magazynowe, bazy danych i inne, są też jakieś skany umów dokumentów, często odnajduje się również jakiś zapomniany, rzadko używany program którego dane po namyśle też trzeba zabezpieczyć.

 

Następnym punktem jest wirtualizacja czyli przeniesienie danych, programów, plików do maszyn wirtualnych na jeden serwer, lub kilka w razie dużego obciążenia.

Serwer jest odpowiednio dobrze przygotowany, wyposażony w nadmiarowe elementy jak zapasowe dyski i zasilacze pozwalające kontynuować pracę w wypadku awarii jednego z takich elementów.

 

Co równie ważne serwer jest automatycznie monitorowany. Część problemów jest wykrywana i usuwana zdalnie, zanim użytkownik zauważy. Bez monitorowania można mieć nawet pięć zapasowych dysków ale co z tego jak nikt nie wie że cztery już są popsute?

 

Poza tym wirtualizacja bardzo ułatwia proces kopii zapasowych całych maszyn wirtualnych. Kopie są wysyłane codziennie do innej fizycznej lokalizacji. Nawet w wypadku awarii, kradzieży fizycznego serwera czy nawet pożaru, dane są bezpieczne, wystarczy podstawić drugi serwer i wgrać z kopii całe maszyny wirtualne, nie trzeba na nich od nowa instalować czy konfigurować zainstalowanych programów.

 

W wypadku awarii samego programu, popełnienia teoretycznie nieodwracalnego błędu, czy zaszyfrowania, wystarczy odzyskać kopię z wczoraj i działać dalej.

 

Jak już wszystkie dane są przerzucone na serwer i zabezpieczone zwróćcie uwagę że na komputerach użytkowników nie ma żadnych istotnych danych, lub są na bieżąco synchronizowane. Co sprawia że bardzo łatwo wymienić komputer użytkownika lub dodać nowy nie martwiąc się o utratę danych.

 

Tak jak użytkownicy w biurze korzystając z danych które są na serwerze tak równie łatwo mogą z nich korzystać pracownicy zdalni, Łączyć się z biurem przez bezpieczny, szyfrowany kanał VPN. Mają dostęp do programów plików, drukarek skanerów.

 

Pomagamy uporządkować zarządzanie hasłami, logowaniem dwuskładnikowym, bo niby wszyscy wiedzą że logowanie dwuskładnikowe, że każdy powinien mieć swoje hasło i jeszcze inne do każdej usługi ale niestety praktyce dużo częściej niż powinno kończy się to tym samym hasłem wszędzie lub zalewem haseł, chaosem lub nawet karteczkami na monitorze.

 

Pomagamy i doradzamy również naszym klientom w drobnych bieżących kłopotach z ich komputerami które często robią się dla nich niezmiernie irytujące.

 

Pamiętajcie że problemy i awarie programów, komputerów się zdarzają
a to jak duże kłopoty sprawią zależy tylko od tego czy jesteście przygotowani.