Program Płatnik – kopia bezpieczeństwa i odtworzenie

Jak stworzyć backup bazy danych i później skutecznie go odtworzyć? Jako środowisko testowe, mamy dwa identyczne komputery z Windows’em 10 i zainstalowanymi Płatnikami. Oba mają dostęp do jednego katalogu, który będzie nam symulował na przykład: pendrive’a, w którym byśmy przenosili dane i za chwilę przeniesiemy je na krzyż z jednego do drugiego.

 

Są dwa, ponieważ są dwa różne sposoby zapisu danych w programie Płatnik. Jeden tzw. MS Access, drugi MSSQL. Brzmi nieco skomplikowanie, ale zaraz wszystko wytłumaczę.

 

Pierwszy MSSQ:. żeby się dowiedzieć jaki mamy typ bazy danych, wystarczy, że klikniemy w miejscu: administracja – ustawienia – bazy danych. I w jednym wypadku jest to MS. Tutaj pokazuje nam nic więcej, nic mniej tylko składowanie danych danych w jednym konkretnym pliku. Jest to dosyć proste rozwiązanie. Polecane, jeżeli mamy sami pracować na Płatniku. Dużą zaletą jest po prostu prostota z kopiowaniem takiej bazy danyc. Jej wadą jest to, że nie jesteśmy w stanie w prosty sposób współdzielić, bądź też wiele osób naraz pracować na bazie Płatnika.

 

Drugim sposobem jest MSSQL. To jest wówczas praca na bazie danych MSSQL. Wtedy dużą zaletą tego jest to, że wiele komputerów naraz może łączyć się do tej bazy danych i równolegle nad tym pracować. Wadą jest to, że nieco trudniej np. zrobić kopię czegoś takiego w sposób prosty.

 

Tak gwoli informacji, przenoszenie między SQL a MS Access jest możliwe, ale czasem bywa znacznie bardziej skomplikowane. Co do kopii, co jest chyba najważniejsze: pewnego rodzaju automatyczne kopie, w wypadku MS Accessa wystarczy po prostu zadbać, żeby ten plik był gdzieś kopiowany w jakiś sposób półautomatyczny, automatyczny czy przez Dropbox, Cloud czy Next Cloud, czy cokolwiek przyjdzie nam do głowy. W wypadku MSSQL to już jest sprawa nieco bardziej skomplikowana. Powinny, robić to  automatyczne skrypty. To już jest troszeczkę bardziej skomplikowane. Ale pamiętajcie zawsze dbajcie o to, żeby mieć backup taki czy inny. Zabezpieczmy się wcześniej, a nie po fakcie.

Całość do obejrzenia na naszym kanale YT.

 

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o TrueNAS napiszcie do nas. Opowiemy Wam jak działa i dlaczego warto?