TrueNAS CORE 13 TrueNAS SCALE 22 – wymiana dysku

 

 

TrueNAS CORE 13 TrueNAS SCALE 22 – serwer plików to bardzo przydatna rzecz. Trzyma dla nas kopie plików, używa świetnego systemu plików ZFS co umożliwia snapshoty chroniące nas przed romansowe, RAID-z sprawia, że awaria dysku nie jest krytycznym problemem i jeszcze kilka ciekawych zalet.
ALE właśnie nawiązując do RAID-z. Przychodzi w końcu taki moment, że któryś z naszych dysków się kończy, umiera, trup. Nie łudźmy się zawsze w końcu przyjdzie. Wtedy trzeba się zabrać za wymianę dysku. Pokarzę jak to zrobić to zrobić na zarówno na TrueNAS CORE jak i na TrueNAS SCALE

 

  • 00:00 intro
  • 00:46 środowisko testowe
  • 02:25 gdzie są informacje o dyskach w trueNAS
  • 06:21 podmieniamy dyski
  • 11:08 outro

 

Środowisko testowe to dwia Virtualne serwery TrueNAS CORE 13.0-U1 i TrueNAS SCALE-22.02.2.1 stan jest aktualny na lipiec 2022.
Mówię o tym dosyć dokładnie ponieważ dla CORE 13 wersja U1 została wypuszczona 5 lipca. To oznacza, że dopiero teraz wersja 13 jest zalecana do zastosowań biznesowych choć do większych instalacji zaleca się dopiero wersję U2 planowana na sierpień tego roku.
Zanim zabierzemy się do pracy potrzebujemy dysk na wymianę. Musimy mieć nie mniejszy dysk niż nasz zepsuty. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby dysk był większy ale nie wpłynie to w żaden sposób na powiększenie naszego poola. Wszystko co większe niż oryginał będzie po prostu leżało nieużywane.
Następne co warto wiedzieć to to, że co prawda ja będę wyłączał virtualne serwery żeby podmienić dyski ale to morze okazać się niekonieczne. W moim wypadku przeprowadzam testy na wirtualizatorze XCP-NG i operacje na dyskach wymuszają restart.
Zarówno TrueNAS, uściślając ZFS, jak i większość nowych płyt serwerowych powinna bez problemu umożliwić tzw HOT-SWAP czyli wymianę dysku nawet bez restartu. Po prostu wyciągamy zepsuty dysk i wkładamy nowy bez restartu serwera, bez przerwy w usłudze. Fajne nie?

 

Zapraszam do oglądania