TrueNAS – migracja danych do nowego serwera

TrueNAS – migracja danych do nowego serwera

lip, 2022 | TrueNAS, Video BLOG

TrueNAS – migracja do nowego serwera. Jak skutecznie przygotować backup i odzyskać systemu nie zależnie od tego czyli planujesz przesiadkę na mocniejszą maszynkę czy właśnie pojawił się problem z dyskiem systemowy, płytą główną, zasilaczami.

00:00 intro
00:49 omówienie migracji
02:42 omówienie środowiska testowego
03:40 co mamy do przeniesienia
04:56 backup konfiguracji
06:24 przenoszenie dysków
08:04 odtworzenie na nowym serwerze
11:11 outro

TrueNAS – migracja do nowego serwera. Jak skutecznie przygotować backup i odzyskać systemu nie zależnie od tego czy planujesz przesiadkę na mocniejszą maszynkę czy właśnie pojawił się problem z dyskiem systemowy, płytą główną, zasilaczami, ale dyski z danymi są nietknięte. Pokarzę jak odzyskać pełną funkcjonalność przenosząc dyski z danymi do nowego serwera.
Bo to, że kopiujemy nasze dane na NAS to jedno a to, że sam NAS może się wywrócić to drugie i wcale nie takie nieprawdopodobne.

Materiał przygotowałem na bazie TrueNAS CORE w wersji 13 U1 w lipcu 2022 i to nie jest jeszcze wersja produkcyjna ale idea jest taka sama więc to nie ma większego znaczenia. Żeby skutecznie przygotować się do przeniesienia funkcjonalności musimy pamiętać o tym, że na całość składają się dwa elementy do skopiowania. Pierwszą jest backup konfiguracji samego TrueNAS. Tam są zapisane informacje i adresacji, skonfigurowanych usługach, podpiętych dyskach, użytkownikach, całej konfiguracji. Drugim elementem są dyski z danymi, nasze poole na których są przechowywane są wszystkie nasze nasze dane. Również dane naszych pluginów jak nexcloud czy innych.

Tak jak do kopii bezpieczeństwa samego TrueNAS wystarczy kliknąć przycisk. Tutaj na ogól nie zmienia się wiele i często można nawet się pogodzić z ręczną kopią bezpieczeństwa tak w wypadku danych danych to tutaj na ogół zmiany dzieją się w praktyce na bieżąco a danych może być bardzo, czasem bardzo, dużo i ciężko sobie wyobrazić ręczne wykonywanie kopii samych danych. W tym wypadku konieczna może się okazać replikacja danych z pooli na inny serwer, najlepiej w innej lokalizacji, zrobiłem na ten temat materiał https://eonea.pl/truenas-replikacja-cos-wiecej-niz-backup/

Zapraszam do oglądania

Copyright 2022 Eonea IT Solutions. All rights reserved. Eonea  / ul.Szybowników 4A / 64-920 Piła / NIP: 764-210-85-30