TrueNAS – własny serwer danych od podstaw

 

 

Dzisiaj o TrueNAS. Czyli jak stworzyć własny serwer na wszystkie nasze dane, które bezustannie tworzymy.

 

Czym jest TrueNAS?

Jest on systemem dla dysku sieciowego. Czyli jest to, to, co wgramy na nasz serwer i pozwoli nam wgrywać na niego dane. Do niedawna były utrzymywane dwie gałęzie TrueNAS. Był TrueNAS i FreeNAS. FreeNAS był darmową wersją TrueNAS, ale od jakiegoś czasu FreeNAS jest TrueNAS CORE.

 

Jest wiele podobnych systemów. Część Synology bądź podobne tego typu systemy, gdzie kupujemy pudełko od Synology, wkładamy do środka dyski i działa nam jako dysk sieciowy. Generalnie funkcjonalność jest ta sama, lecz w przypadku TrueNAS zaleta jest taka, że możemy wgrać system operacyjny na praktycznie każdy komputer, czy serwer który już mamy bądź też zakupimy.

 

Zalety TrueNAS

Jak już wspominałem, jest to miejsce, gdzie możemy przetrzymywać nasze filmy, zdjęcia, dane firmowe, współdzielić je z rodziną, współpracownikami. Dużą zaletą TrueNAS, jest to, że jako system plików używa danego OpenZFS. OpenZFS jest to system plików, który ma bardzo wiele zalet, ale nie jest jako tak prosty we współpracy w konfiguracj, jakby ma swoje triki. Natomiast TrueNas jest bardzo fajną nakładką, która używa właśnie OpenZFS. Dlaczego OpenZFS jest fajny? Ponieważ on pod spodem, jakby natywnie będzie nam obsługiwał szyfrowanie danych na tych dyskach, czyli nawet jeżeli ktoś nam wyciągnie te dyski to, nadal bez haseł i danych, nie jest w stanie się do nich dostać. Więc nadal mamy pełną poufność. Wbudowany Raid, czyli obsługę wielu dysków. Snapshot’y jest to rewelacyjne rozwiązanie na obecną plagę czyli randsomware, również natywnie jest obsługiwany przez zarówno przez całego TrueNAS jak i przez ZFS. Czyli, jeżeli będziemy mieli tam swoje dane i będziemy je regularnie snapshot’ować, to będziemy w stanie stosunkowo łatwo kilkoma kliknięciami  przywrócić dane sprzed jakiegoś czasu. Dodatkowo obsługuje replikacje danych między serwerami, skalowalny do dziesiątek dysków. Naprawdę jest to świetne rozwiązanie do zastosowań zarówno małych jak i komercyjnych. Z ciekawostek: jakby natywnie, będzie można kilkoma kliknięciami zastosować aplikację taką jak Nextcloud. Jest to opensource’owe zastępstwo dla Drobox’a. Jest również Zone Minder czyli z naszego NASA będzie można zrobić serwer dla kamer. Nie będą do tego potrzebne dodatkowe urządzenia. Kamery tam sobie będą zapisywały dane i będzie to można później odtwarzać. Z ciekawostek, również kilkoma kliknięciami na TrueNas można zainstalować server Mine Craft. Też się może przydać. Pamiętajmy tylko o jednej rzeczy, że co prawda TrueNAS jest świetnym rozwiązaniem, ten ZFS sprawia, że te dyski naprawdę są odporne na wyjmowanie, na wymianę, na awarie pojedynczego dysku. Jednak nie zapominajmy o tym, że nawet najlepszy serwer musi mieć gdzieś kopie danych. Dysk może się spalić, a komputer mogą ukraść.

 

Wymagania TueNAS

Rekomendują dwurdzeniowy procesor, 64-bitowy albo AMD, 16 GB RAM, 16 GB SSD i dwa identyczne dyski na storage, na przechowywanie danych. Co prawda do testowych instalacji, do małych ilości danych w domu powinno wystarczyć. Taka minimalna instalacja to jest 8GB RAM, tak naprawdę nie jeden, tylko musza być dwa dyski. W praktyce, dla naprawdę małych instalacji, domowych, czy też bardzo małych biur, można jako dyski wbudowywane użyć nawet USB. I oczywiście minimum dwa dyski na przechowywanie danych.

 

Teraz przechodzimy do testów. Przejdźmy tym samym do filmiku instruktażowego na YT.