Xen-Orchestra – automatyczne testy backapów

 

 

Xen-Orchestra – sposoby i rodzaje backup wirtualnych maszyn działających na serwerach xcp-ng ze szczególnym uwzględnieniem automatycznego testowania kopii bezpieczeństwa.

 

Bo to, że nie przetestowana kopia bezpieczeństwa zadziała może okazać się tylko złudnym założeniem.

 

Co prawda zrobiłem już odcinek o tym jak zarządzać serwerami XCP-NG przez Xen-Orchestra https://eonea.pl/xen-orchestra-xoa-zarzadzaj-backup-snapshot-migracje/ mówię o nim o rodzajach backup ale w pod koniec maja 2022 wyszła wersja 5.71 https://xen-orchestra.com/blog/xen-orchestra-5-71/ która zawiera kilka ciekawostek. Z mojego punktu widzenia przydatną rzeczą jest automatyczne odłączanie vUSB żeby zrobić snapshot i potem backup.

 

Przydaje się to w sytuacji jeżeli to VM jesteśmy zmuszeni podłączyć jakieś USB, na ogół jakiś klucz licencyjny czy coś w tym stylu. Wtedy przekierowujemy takie USB podłączone do serwera do konkretnej VM. Wtedy pojawia się problem z backup ponieważ nie da się zrobić snapshot takiej VM. Ponieważ wszystkie formy backup w Xen-Orchestra wykorzystują snapshoty to backup VM z podłączonym USB po prostu nie działał. Do tej pory trzeba było skryptami wyłączać VM, odłączać vUSB, robić backup, podłączać vUSB, włączać VM … Sporo kombinowania. W tej wersji rozwiązano ten problem.

 

Najciekawsza jednak jest funkcja automatycznego testowania stworzonych backapów która po stworzeniu backup odtwarza go na wskazanym serwerze czeka aż wystartuje i jeżeli wszystko jest to zamyka kasuje i oznacza backup jako udany. GENIALNE!!!

 

Z ważnych szczegółów po pierwsze startuje on VM odizolowaną od sieci więc nie musimy się martwić, że testowana VM wprowadzi jakieś zakłócenia w sieci. Po drugie jako test czy VM działa traktuje się nawiązanie komunikacji z xen-tools. Oznacza to, że taki test będzie skuteczny tylko z VM z zainstalowanymi vm-tools. Choć w zasadzie zawsze powinno się to robić ponieważ znacznie poprawiają one wydajność to jednak warto wiedzieć że to właśnie to jest wyznacznikiem prawidłowego działania podczas testu.

 

Zwróćmy proszę uwagę, że nie sprawdzi on nic ponadto. Nie sprawdzi czy n.p. działają serwer WWW czy SQL czy cokolwiek innego.

 

Warto też wspomnieć, że serwer który będziemy wykorzystywali do testowania nie morze być tym samym serwerem jak ten na którym jest oryginał naszej VM. Przyjemniej mi nie chciało to działać. Prawdopodobnie ze względu na to, że odtwarzana do testów VM miała by mieć ten sam identyfikator UUID co powodowało by konflikt.

 

A teraz klik po kliku zapraszam do obejrzenia ..

  • 00:00 intro
  • 00:41 co nowego w XOA 5.71
  • 03:25 konfigurujemy backup z autotest
  • 09:07 odpalamy backup z autotest
  • 12:51 bakup z podłączonym USB
  • 13:56 outro